Sienet Iso-Britannia Iso-Britannia, Eurooppa: ID-sienet, myrkkytoolien tunnistusnimet

Lajilista - monimuotoisuus - ekologia - tunnistusopas - syötävät sienet - myrkylliset sienet - sienien käyttötavat - Colus hirudinosus Aurinkovarjot - Macrolepiota procera Keltainen Stagshorn - Calocera viscosa Agaricus bisporus, basidia Keiju Inkcap - Coprinellus disseminatus Kärpässieni - Amanita muscaria Aleuria aurantian parafyysit Kantarelli - Cantharellus cibarius Tulostoma brumale Violet Webcap - Cortinarius violaceustiedesienien tunnistaminen - kuvagalleriat
  • Agaricaceae - aidot sienet jne
  • Amanitaceae - Amanita ja liittolaiset
  • Ascomycetes - kuppi ja pullo sienet
  • Bolbitiaceae - kenttäkapselit ja liittolaiset
  • Boletales - Boletes ja liittolaiset
  • Kannatin ja kuoren sienet
  • Cantharellales
  • Clavariaceae
  • Cortinariaceae - Verkkokortit
  • Dacrymycetaceae
  • Entolomataceae - vaaleanpunaiset kynnet ja liittolaiset
  • Gasteromycetes - pöytäpallot jne
  • Heterobasidiomykeetit - hyytelösienet
  • Hygrophoraceae - vahakapselit ja puuvahat
  • Inocybaceae - kuitukapselit ja liittolaiset
  • Lyophyllaceae - Domecaps ja liittolaiset
  • Marasmiaceae - laskuvarjot ja liittolaiset
  • Mycenaceae - Konepellit ja liittolaiset
  • Pleurotaceae - osterit ja liittolaiset
  • Pluteaceae
  • Psathyrellaceae - Brittlestemit ja liittolaiset
  • Russulaceae - Maitokapselit ja Brittlegills
  • Strophariaceae - ohuet lippikset ja liittolaiset
  • Tricholomataceae - Ritarit ja liittolaiset
  • Slime Molds (ei oikeastaan ​​sieniä!)

Kuvia, kuvauksia, taksonomista historiaa, elinympäristöä ja levinneisyystietoja yli 700 sienilajista on saatavana tämän lajiteltavan hakemistotaulukon kautta ...

(Tässä luetellut sienet kuuluvat luokkaan Basidiomycota, ellei merkitty Asc = Ascomycota, Zyg = Zygomycota.)

A-Z mennessä

Tieteelliset nimet

A-Z mennessä

Yleiset nimet

A-Z mennessä

Mykologiset perheet

Väri (massa)

Itiöt - noin

Inonotus-säde Leppä kannatin Hymenochaetaceae 02
Ciboria vaalikokous Leppäkuppi Sclerotiniaceae (Asc) 01
Pholiota alnicola Leppä Scalycap Strophariaceae 09
Exidia recisa Amber Jelly Auriculariaceae 01
Laccaria amethystina Ametisti pettäjä Hydnangiaceae 01
Mycena arcangeliana Enkelin konepelti Mycenaceae 01
Pleurocybella-puurot Enkelin siivet Marasmiaceae 01
Lentinellus cochleatus Aniksen simpukankuori Auriscalpiaceae 01
Clitocybe odora Aniksinen suppilo Tricholomataceae 01
Clavulinopsis luteoalba Aprikoosiklubi Clavariaceae 01
Geastrum fornicatum Kaareva Earthstar Geastraceae 10
Entoloma pleopodium Aromaattinen Pinkgill Entolomataceae 05
Ganoderma applanatum Taiteilijan kiinnike Ganodermataceae 09
Tricholoma virgatum Ashen Knight Tricholomataceae 01
Parasola leiocephala Kalju Inkcap Psathyrellaceae 12
Melanoleuca melaleuca Kalju ritari Tricholomataceae 02
Astraeus hygrometricus Barometri Earthstar Diplocystidiaceae 10
Imleria badia Bay Bolete Boletaceae 07
Peziza badia Bay Cup Pezizaceae (Asc) 01
Polyporus durus Bay Polypore Polyporaceae 01
Geastrum pectinatum Nokkainen Earthstar Geastraceae 10
Amanita ovoidea Parrakas Amanita Amanitaceae 01
Agrocybe molesta Parrakas kenttähattu Strophariaceae 09
Lactarius pubescens Parrakas Milkcap Russulaceae 02
Hericium erinaceus Parrakas hammas Hericiaceae 01
Neobulgaria pura Pyökki Jellydisc Helotiaceae (Asc) 01
Tricholoma-skiodit Pyökkiritari Tricholomataceae 01
Lactarius blennius Pyökki Maitohattu Russulaceae 02
Hypoxylon fragiforme Pyökki Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Xylaria carpophila Pyökkimastikynttilänjalka Xylariaceae (Asc) 12
Russula nobilis Pyökkipuinen sairausaine Russulaceae 01
Fistulina hepatica Beefsteak-sieni Fistulinaceae 05
Ganoderma pfeifferi Mehiläisvahan kiinnike Ganodermataceae 09
Clavulinopsis-sateenvarjo Beige koralli Clavariaceae 01
Inocybe sindonia Beige fibrecap Inocybaceae 09
Laccaria bicolor Kaksivärinen petos Hydnangiaceae 01
Entoloma bloxamii Iso sininen Pinkgill Entolomataceae 05
Leccinum scabrum Koivu Bolete Boletaceae 07
Tricholoma fulvum Koivuritar Tricholomataceae 01
Lenzites betulinus Koivu Mazegill Polyporaceae 01
Lactarius tabidus Koivu Maitohattu Russulaceae 04
Piptoporus betulinus Koivu Polypore Fomitopsidaceae 01
Cortinarius voittaa Koivu Webcap Cortinariaceae 08
Russula grata Katkera manteli Brittlegilll Russulaceae 02
Caloboletus calopus Katkera pyökki Bolete Boletaceae 09
Tylopilus felleus Katkera Bolete Boletaceae 06
Postia stiptica Katkera kiinnike Fomitopsidaceae 01
Tricholoma acerbum Katkera ritari Tricholomataceae 01
Panellus stipticus Katkera Oysterling Mycenaceae 01
Hebeloma sinapizans Katkera Poisonpie Strophariaceae 09
Sarcodon scabrosus Katkera hammas Bankeraceae 09
Bulgaria tutkijat Musta bulgaria Bulgariaceae (Asc) 12
Boletopsis perplexa Musta Falsebolete Bankeraceae 01
Morchella elata Musta Morel Morchellaceae (Asc) 02
Phellodon niger Musta hammas Bankeraceae 01
Mycena pelianthina Blackedge-konepelti Mycenaceae 01
Pluteus atromarginatus Blackedge Shield Pluteaceae 05
Cyanoboletus pulverulentus Mustaa Boletea Boletaceae 07
Russula nigricans Mustaa Brittlegill Russulaceae 01
Hygrocybe conica Blackening Waxcap Hygrophoraceae 01
Polyporus leptocephalus Blackfoot Polypore Polyporaceae 01
Disciotis venosa Bleach Cup Morchellaceae (Asc) 02
Cortinarius sanguineus Verinen verkkokapasiteetti Cortinariaceae 08
Russula sanguinaria Verinen Brittlegill Russulaceae 02
Russula-kloroidit Blue Band Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma serrulatum Blue Edge Pinkgill Entolomataceae 05
Stropharia caerulea Sininen pyöreä pää Strophariaceae 11
Tricholoma columbetta Sinisen paikan ritari Tricholomataceae 01
Cortinarius collinitus Sinivyöhykeinen webcap Cortinariaceae 08
Cyanosporus subcaesius Sininen kiinnike Fomitopsidaceae 01
Psilocybe cyanescens Blueleg Brownie Strophariaceae 11
Amanita rubescens Poskipuna (The) Amanitaceae 01
Daedaleopsis confragosa Punastuva kiinnike Fomitopsidaceae 01
Leucocoprinus badhamii Punastuminen Dapperling Agaricaceae 01
Hygrocybe ovina Punastava vahatulppa Hygrophoraceae 01
Agaricus sylvaticus Punastuva puun sieni Agaricaceae 10
Mitrula paludosa Bog Beacon Helotiaceae (Asc) 01
Galerina paludosa Bog Bell Strophariaceae 09
Spinellus fusiger Konepellin muotti Mucoraceae (Zyg) 01
Tricholoma focale Booted Knight Tricholomataceae 01
Suillus bovinus Naudan Bolete Suillaceae 03
Pleurotus cornucopiae Haaroittava osteri Pleurotaceae 02
Hypholoma lateritium Tiili Tuft Strophariaceae 11
Kretzschmaria deusta Hauras tuhka Xylariaceae 12
Stereum rugosum Lehtilehden verenvuotokuori Stereaceae 01
Boletus aereus Pronssi Bolete Boletaceae 07
Amanita regalis Ruskea kärpässieni Amanitaceae 01
Panaeolina foenisecii Ruskea Mottlegill Bolbitiaceae 10
Paxillus involutus Ruskea Rollrim Paxillaceae 03
Cortinarius purpurascens Mustelmia Webcap Cortinariaceae 08
Armillaria gallica Sipulimainen hunajasieni Physalacriaceae 01
Mycena haematopus Burgundydrop-konepelti Mycenaceae 01
Tricholoma ustale Palanut ritari Tricholomataceae 01
Rhodocollybia butyracea Voi korkki Marasmiaceae 02
Hygrocybe ceracea Voi Waxcap Hygrophoraceae 01
Amanita caesarea Caesarin sieni Amanitaceae 01
Xylaria hypoxylon Kynttilänsieni Xylariaceae (Asc) 12
Lepiota felina Kissa Dapperling Agaricaceae 01
Geopora sumneriana Cedar Cup Pyrenomataceae (Asc) 01
Hygrocybe russocoriacea Cedarwood Waxcap Hygrophoraceae 01
Boletus edulis Cep tai Penny Bun Boletaceae 07
Cantharellus cibarius Kantarelli Cantharellaceae 01
Russula cyanoxantha Hiilipoltin Russulaceae 01
Laetiporus sulphureus Metsän kana Polyporaceae 01
Clitocybe phaeophthalma Kanajuoksusuppilo Tricholomataceae 01
Pycnoporus cinnabarinus Cinnabar-kiinnike Polyporaceae 01
Fuscoporia ferrea Cinnamon Porecrust Hymenochaetaceae 01
Cortinarius cinnamomeus Cinnamon Webcap Cortinariaceae 08
Clitocybe nebularis Pilvinen suppilo Tricholomataceae 01
Ampulloclitocybe clavipes Club-jalka Hygrophoraceae 01
Mycena inclinata Klusteroitu konepelti Mycenaceae 01
Psathyrella multipedata Klusteroitu Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lyophyllum hajoaa Klusteroitu Domecap Lyophyllaceae 01
Gymnopus yhtyy Klusteroitu Toughshank Marasmiaceae 01
Tricholoma portentosum Coalman Tricholomataceae 01
Terana caerulea Koboltin kuori Phanerochaetaceae 01
Lactarius glyciosmus Kookospähkinä Russulaceae 02
Geastrumin tripleksi Kaulus Earthstar Geastraceae 10
Marasmius rotula Kaulus laskuvarjo Marasmiaceae 01
Agaricus bisporus Kaupallinen napisieni Agaricaceae 10
Crucibulum laeve Yhteinen linnunpesä Agaricaceae 02
Mycena galericulata Yhteinen konepelti Mycenaceae 01
Melanoleuca polioleuca Yhteinen Cavalier Tricholomataceae 02
Scleroderma citrinum Yhteinen maapallo Sclerodermataceae 10
Scutellinia scutellata Yhteinen ripsi Pyronemataceae (Asc) 01
Agrocybe pediades Yhteinen kenttäkenttä Strophariaceae 09
Clitocybe gibba Yhteinen suppilo Tricholomataceae 01
Mollisia cinerea Yhteinen harmaa disko Dermateaceae (Asc) 01
Coprinopsis atramentaria Yhteinen mustekasetti Psathyrellaceae 12
Dacrymyces stillatus Yhteinen hyytelö Dacrymycetaceae 01
Lycoperdon perlatum Yhteinen Puffball Agaricaceae 10
Gymnopilus penetrans Yhteinen ruoste Strophariaceae 08
Psathyrella piluliformis Yhteinen kanto Brittlestem Psathyrellaceae 12
Parasola conopilus Kartiomainen Brittlestem Psathyrellaceae 12
Postia caesia Havupuun sinertävä kiinnike Fomitopsidaceae 01
Stropharia hornemannii Havupuu pyöreä pää Strophariaceae 11
Hypholoma capnoides Havupuu Tuft Strophariaceae 11
Baeospora myosura Conifercone-korkki Marasmiaceae 01
Chroogomphus rutilus Kuparipiikki Gomphidiaceae 12
Nectria cinnabarina Coral Spot Nectriaceae (Asc) 12
Gyroporus cyanescens Ruiskaunokki Bolete Gyroporaceae 02
Russula xerampelina Rapu Brittlegill Russulaceae 02
Colus pusillus Craypot Stinkhorn Phallaceae 07
Dermoloma cuneifolium Hullu korkki Tricholomataceae 01
Entoloma sericellum Kerma Pinkgill Entolomataceae 05
Clavulina coralloides Crested Coral Clavulinaceae 01
Rubinoboletus rubinus Crimson Bolete Boletaceae 07
Hygrocybe punicea Crimson Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula densifolia Ruuhkainen Brittlegill Russulaceae 01
Geastrum coronatum Kruunattu Earthstar Geastraceae 10
Exidia nucleata Crystal Brain Auriculariaceae 01
Macrocystidia cucumis Kurkku korkki Marasmiaceae 06
Lactarius camphoratus Curry Milkcap Russulaceae 02
Geastrum floriforme Daisy Earthstar Geastraceae 10
Cortinarius bolaris Dappled Webcap Cortinariaceae 08
Cyclocybe erebia Tumma kenttämyssy Strophariaceae 10
Armillaria ostoyae Tumma hunajasieni Physalacriaceae 01
Tricholoma atrosquammosum Tumma skaalattu ritari Tricholomataceae 01
Hygrocybe spadicea Päivämäärä Waxcap Hygrophoraceae 01
Russula aurora Dawn Brittlegill Russulaceae 01
Xylaria polymorpha Kuolleen miehen sormet Xylariaceae (Asc) 12
Inocybe erubescens Tappava fibrecap Inocybaceae 09
Cortinarius rubellus Tappava verkkokapasiteetti Cortinariaceae 08
Amanita phalloides Kuolemanhattu Amanitaceae 01
Laccaria laccata Pettäjä Hydnangiaceae 01
Suillellus queletii Boleten pettäminen Boletaceae 07
Tricholoma sejunctum Pettää ritari Tricholomataceae 01
Pluteus cervinus Hirvieläinten kilpi Pluteaceae 05
Amanita virosa Tuhoaa enkeli Amanitaceae 01
Rubroboletus satanas Paholaisen Bolete Boletaceae 07
Clathrus archeri Paholaisen sormet Phallaceae 07
Hydnellum peckii Paholaisen hammas Bankeraceae 09
Mutinus caninus Koira Stinkhorn Phallaceae 02
Mycena aetites Makuupussi Mycenaceae 01
Cordyceps capitata Rumpukapula-tryffeliklubi Cordycipitaceae (Asc) 02
Polyporus squamosus Dryadin satula Polyporaceae 01
Psathyrella ammophila Dyyni Brittlestem Psathyrellaceae 12
Melanoleuca cinereifolia Dyyni Cavalier Tricholomataceae 02
Peziza ammophila Dyyni Cup Pezizaceae (Asc) 01
Hygrocybe conicoides Dyyni Waxcap Hygrophoraceae 01
Stropharia semiglobata Lanta pyöreäpää Strophariaceae 11
Tylopilus porphyrosporus Hämärä Bolete Boletaceae 11
Lycoperdon nigrescens Hämärä Puffball Agaricaceae 10
Galerina pumila Kääpiö Bell Strophariaceae 09
Geastrum schmidelii Kääpiö Earthstar Geastraceae 10
Pisolithus arrhizus Väriaine Sclerodermataceae 09
Phaeolus schweinitzii Dyer's Mazegill Fomitopsidaceae 02
Auriscalpium vulgare Nappikuulan sieni Auriscalpiaceae 01
Thelephora terrestris Earthfan Thelephoraceae 11
Cystoderma amianthinum Maanläheinen jauhekuppi Agaricaceae 02
Hygrocybe fornicata Maanläheinen vahakeppi Hygrophoraceae 01
Cortinarius hinnuleus Maanläheinen verkkosivusto Cortinariaceae 08
Panaeolus semiovatus Munapää Mottlegill Bolbitiaceae 12
Helvella elastica Elastinen satula Helvellaceae (Asc) 01
Geastrum elegans Tyylikäs Earthstar Geastraceae 10
Helvella lacunosa Elfin satula Helvellaceae (Asc) 01
Hypsizygus ulmarius Elm Oyster Lyophyllaceae 01
Claviceps purpurea Torajyvä Clavicipitaceae (Asc) 02
Coprinellus disseminatus Keiju Inkcap Psathyrellaceae 12
Marasmius oreades Fairy Ring Champignon Marasmiaceae 01
Hygrophoropsis aurantiaca Väärä kantarelli Hygrophoropsidaceae 01
Amanita citrina Väärä kuolemahattu Amanitaceae 01
Gyromitra esculenta Väärä Morel Morchellaceae (Asc) 02
Lactarius-pelote Väärä sahrami maitokapselit Russulaceae 04
Elaphomyces granulatus Väärä tryffeli Elaphomycetaceae (Asc) 11
Helvella macropus Huopa satula Helvellaceae (Asc) 01
Entoloma griseocyaneum Huopa Pinkgill Entolomataceae 05
Tubaria conspersa Huopa Twiglet Inocybaceae 09
Hygrocybe intermedia Kuituvaakki Hygrophoraceae 01
Cyathus olla Kenttälinnun pesä Agaricaceae 01
Lepista saeva Kenttä Blewit Tricholomataceae 05
Agaricus campestris Kenttä sieni Agaricaceae 10
Lactarius pyrogalus Tulinen maitokuppi Russulaceae 02
Coprinellus domesticus Firerug Inkcap Psathyrellaceae 12
Lycoperdon mammiforme Pörröinen puffball Agaricaceae 10
Pholiota-liekit Flaming Scalycap Strophariaceae 09
Crepidotus applanatus Tasainen Oysterling Inocybaceae 03
Lactarius vellereus Fleecy Milkcap Russulaceae 01
Lepista irina Kukallinen Blewit Tricholomataceae 02
Cyathus striatus Taitettu lintupesä Agaricaceae 01
Amanita muscaria Kärpässieni Amanitaceae 01
Clitocybe rivulosa Tyhmän suppilo Tricholomataceae 01
Cortinarius orellanus Foolin verkkosivusto Cortinariaceae 08
Russula fragilis Hauras Brittlegill Russulaceae 01
Trametes suaveolens Tuoksuva kiinnike Polyporaceae 01
Clitocybe fragrans Tuoksuva suppilo Tricholomataceae 01
Russula illota Pisarainen Britlegill Russulaceae 02
Polyporus ciliatus Hapsutettu Polypore Polyporaceae 01
Clitocybe phyllophila Huurteinen suppilo Tricholomataceae 01
Cortinarius hemitrichus Frosty Webcap Cortinariaceae 08
Russula queletii Hedelmäinen Brittlegill Russulaceae 01
Galerina marginata Hautajaiskello Strophariaceae 09
Stropharia coronilla Garland pyöreä pää Strophariaceae 11
Russula fellea Geranium Brittlegill Russulaceae 02
Leccinum holopus Ghost Bolete Boletaceae 03
Clavariadelphus pistillaris Giant Club Gomphaceae 01
Leucopaxillus giganteus Jättisuppilo Tricholomataceae 01
Meripilus giganteus Giant Polypore Meripilaceae 01
Calvatia gigantea Giant Puffball Agaricaceae 07
Russula aurea Kullattu Brittlegill Russulaceae 03
Tricholoma cingulatum Kömpelö ritari Tricholomataceae 01
Cortinarius trivialis Köyhtynyt verkkokapasiteetti Cortinariaceae 08
Coprinellus micaceus Kimmeltävä mustekasetti Psathyrellaceae 12
Hymenochaete corrugata Liimaa kuori Hymenochaetaceae 01
Hygrocybe glutinipes Tahmea vahakuppi Hygrophoraceae 01
Cortinarius camphoratus Goatcheese-verkkosivusto Cortinariaceae 08
Pseudoclitocybe cyathiformis Pikari Tricholomataceae 01
Hygrocybe cantharellus Pikari vahatulppa Hygrophoraceae 01
Hygrophorus chrysodon Kullanvärinen puuvaha Hygrophoraceae 01
Phaeolepiota aurea Kultainen saapasjalka Agaricaceae 03
Cantharellus aurora Kultainen kantarelli Cantharellaceae 01
Pholiota aurivella Kultainen Scalycap Strophariaceae 09
Clavulinopsis fusiformis Kultaiset karat Clavariaceae 01
Hygrocybe chlorophana Kultainen vahakeppi Hygrophoraceae 01
Parasola auricoma Kullankarvainen mustesuoja Psathyrellaceae 12
Pluteus romellii Kultalehtinen kilpi Pluteaceae 05
Cortinarius praestans Goljatin verkkosivusto Cortinariaceae 08
Crepidotus epibryus Ruoho Oysterling Inocybaceae 03
Lycoperdon lividum Ruohonleikkuri Agaricaceae 10
Tarzetta catinus Suurempi hammastettu kuppi Pyronemataceae (Asc) 01
Russula aeruginea Vihreä Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota grangei Vihreä Dapperling Agaricaceae 01
Chlorociboria aeruginascens Vihreä tonttu Helotiaceae (Asc) 01
Russula virescens Viherrakattu Brittlegill Russulaceae 02
Clavulina cinerea Harmaa koralli Clavulinaceae 01
Tricholoma terreum Harmaa ritari Tricholomataceae 01
Lactarius vietus Harmaa maitokuppi Russulaceae 02
Bovista plumbea Harmaa puffball Agaricaceae 10
Amanita excelsa Harmaa täplikäs Amanita Amanitaceae 01
Phellodon melaleucus Harmaa hammas Bankeraceae 01
Amanita porfyria Harmaa verhottu Amanita Amanitaceae 01
Amanita vaginata Grisette Amanitaceae 01
Mycena polygramma Uurrettu konepelti Mycenaceae 01
Melanoleuca grammopodia Uritettu Cavalier Tricholomataceae 02
Laccaria fraterna Gumtree petos Hydnangiaceae 01
Cortinarius caperatus Mustalainen (The) Cortinariaceae 08
Trametes hirsuta Karvainen kiinnike Polyporaceae 01
Stereum hirsutum Karvainen verhokuori Stereaceae 01
Trichoglossum hirsutum Karvainen korvakielet Geoglossaceae 09
Lanzia echinophila Karvaisten pähkinöiden disko Rutstroemiaceae (Asc) 01
Clavulinopsis laeticolor Komea klubi Clavariaceae 01
Otidea onotica Jäniksen korva Pyronemataceae (Asc) 01
Coprinopsis lagopus Jäniksen jalka Psathyrellaceae 12
Tubaria dispersa Orapihlaja Twiglet Inocybaceae 09
Leccinum pseudoscabrum Hazel Bolete Boletaceae 07
Skeletocutis nivea Pähkinäkiinnike Polyporaceae 01
Hypocreopsis rhododendri Pähkinänkäsineet Hypocreaceae (Asc) 01
Hypoxylon fuscum Hazel Woodwart Xylariaceae (Asc) 01
Gliophorus laetus Heath Waxcap Hygrophoraceae 01
Grifola frondosa Metsän kana Meripilaceae 01
Hygrophorus hypothejus Talven ilmoittaja Hygrophoraceae 01
Russula paludosa Vinkki Russulaceae 02
Suillus cavipes Hollow Bolete Suillaceae 03
Marasmius hudsonii Holly laskuvarjo Marasmiaceae 01
Armillaria mellea Hunaja sieni Physalacriaceae 01
Entoloma cetratum Honey Pinkgill Entolomataceae 05
Hygrocybe reidii Honey Waxcap Hygrophoraceae 01
Fomes fomentarius Kana-sieni Polyporaceae 02
Craterellus cornucopioides Runsaudensarvi Cantharellaceae 01
Agaricus arvensis Hevosen sieni Agaricaceae 10
Gymnopus androsaceus Hevosjalkainen laskuvarjo Marasmiaceae 01
Russula caerulea Ryhä Brittlegill Russulaceae 02
Entoloma chalybaeum Indigo Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus moelleri Musteinen sieni Agaricaceae 10
Hemileccinum impolitum Jodi Bolete Boletaceae 07
Mycena flavoalba Norsunluu konepelti Mycenaceae 01
Hygrophorus eburneus Norsunluu Woodwax Hygrophoraceae 01
Omphalotus illudens Kurpitsalyhty Marasmiaceae 01
Auricularia auricula-judae Hyytelökorva Auriculariaceae 01
Phlebia tremellosa Hyytelö Rot Meruliaceae 01
Pseudohydnum gelatinosum Hyytelöhammas Insertae sedis 01
Leotia lubrica Jellybaby Leotiaceae (Asc) 01
Amanita gemmata Jalokivikoristeinen Amanita Amanitaceae 01
Daldinia concentrica Kuningas Alfredin kakut Xylariaceae (Asc) 12
Ganoderma lucidum Lakattu kiinnike Ganodermataceae 09
Suillus grevillei Lehtikuusi Bolete Suillaceae 03
Tremella foliacea Leafy Brain Tremellaceae 01
Bisporella citrina Sitruunadisko Helotiaceae (Asc) 01
Collybia tuberosa Linssivarsi Tricholomataceae 01
Scleroderma areolatum Leopard Earthball Sclerodermataceae 10
Mycena pura Liila konepelti Mycenaceae 01
Inocybe geophylla var. lila Lila Fibrecap Inocybaceae 09
Panus conchatus Lila Oysterling Polyporaceae 01
Entoloma porphyrophaeum Liila Pinkgill Entolomataceae 05
Pluteus leoninus Lion Shield Pluteaceae 05
Hericium americanum Lion's Mane Hericiaceae 01
Lactarius hepaticus Maksa Maitokapselit Russulaceae 02
Loreleia marchantiae Liverwort-napa Insertae sedis 01
Entoloma sinuatum Eloisa Pinkgill Entolomataceae 05
Trametes gibbosa Lumpy-kiinnike Polyporaceae 01
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Suillellus luridus Lurid Bolete Boletaceae 07
Agaricus urinascens Makro sieni Agaricaceae 10
Gymnopilus dilepis Magenta Rustgill Strophariaceae 08
Psilocybe semilanceata Taika sieni Strophariaceae 11
Coprinopsis picacea Harakka Inkcap Psathyrellaceae 12
Cortinarius uliginosus Marsh Webcap Cortinariaceae 08
Xerocomellus pruinatus Matta Bolete Boletaceae 07
Clavulinopsis corniculata Niitty koralli Clavariaceae 01
Lycoperdon pratense Niitty Puffball Agaricaceae 10
Cuphophyllus pratensis Niittyvaha Hygrophoraceae 01
Cortinarius caerulescens Mealy Bigfoot -verkkosuoja Cortinariaceae 08
Entoloma prunuloides Mealy Pinkgill Entolomataceae 05
Agaricus bohusii Medusa-sieni Agaricaceae 10
Coprinus sterquilinus Midden Inkcap Agaricaceae 12
Lactarius subdulcis Lievä maitokapselit Russulaceae 04
Russula delica Maidonvalkoinen Brittlegill Russulaceae 01
Mycena galopus Lypsykotelo Mycenaceae 01
Conocybe apala Maitomainen conecap Bolbitiaceae 08
Clitopilus prunulus Miller (The) Entolomataceae 05
Agaricus comtulus Mini-sieni Agaricaceae 10
Clavaria argillacea Moor Club Clavariaceae 01
Morchella esculenta Morel Morchellaceae (Asc) 02
Lycoperdon utriforme Mosaiikki Puffball Agaricaceae 10
Leccinum variicolor Kirjava Bolete Boletaceae 03
Entoloma incanum Hiiri Pinkgill Entolomataceae 05
Poronia punctata Kynsien sieni Xylariaceae (Asc) 12
Byssomerulius corium Nettytetty kuori Phanerochaetaceae 01
Psdeudoinonotus dryadeus Tammi kiinnike Hymenochaetaceae 01
Hymenochaete rubiginosa Tammi-verhokuori Hymenochaetaceae 01
Daedalea quercina Tammi Mazegill Fomitopsidaceae 01
Hygrophorus nemoreus Tammi Woodwax Hygrophoraceae 01
Lactarius quietus Oakbug Milkcap Russulaceae 04
Russula ochroleuca Ocher Brittlegill Russulaceae 02
Russula ionochlora Oilslick Britlegill Russulaceae 02
Hygrocybe quieta Öljyinen vahatulppa Hygrophoraceae 01
Strobilomyces strobilaceus Metsän vanha mies Boletaceae 12
Microglossum olivaceum Oliivin kielen kieli Leotiaceae (Asc) 01
Sarcomyxa serotina Oliivi Oysterling Marasmiaceae 01
Leccinum versipelle Oranssi koivu Bolete Boletaceae 03
Mycena acicula Oranssi konepelti Mycenaceae 01
Amanita crocea Oranssi Grisette Amanitaceae 01
Dacrymyces chrysospermus Oranssi hyytelö Dacrymycetaceae 01
Lactarius aurantiacus Oranssi maitohattu Russulaceae 02
Leccinum aurantiacum Oranssi tammi Bolete Boletaceae 03
Aleuria aurantia Appelsiininkuori Pyronemataceae (Asc) 01
Favolaschia calocera Oranssi kori Mycenaceae 01
Hygrocybe aurantiosplendens Oranssi vahakuppi Hygrophoraceae 01
Cortinarius limaa Oranssi verkkokorkki Cortinariaceae 08
Pleurotus ostreatus Oyster Sieni Pleurotaceae 02
Tapinella panuoides Oyster Rollrim Tapinellaceae 09
Butyriboletus fechtneri Vaalea Bolete Boletaceae 07
Psathyrella candolleana Vaalea Brittlestem Psathyrellaceae 12
Lactarius pallidus Vaalea maitokapselit Russulaceae 03
Calocera pallidospathulata Vaalea Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Amanita pantherina Panthercap Amanitaceae 01
Entoloma papillatum Papillaatti Pinkgill Entolomataceae 05
Pseudoboletus parasiticus Loinen Bolete Boletaceae 07
Macrolepiota procera Päivänvarjo Agaricaceae 01
Gliophorus psittacinus Papukaija vaha Hygrophoraceae 01
Agaricus bitorquis Jalkakäytävän sieni Agaricaceae 10
Nidularia deformis Herneen muotoinen linnunpesä Agaricaceae 01
Marasmius wynneae Helmiäinen laskuvarjo Marasmiaceae 01
Cortinarius alboviolaceus Pearly-verkkosivusto Cortinariaceae 08
Crepidotus mollis Kuori Oysterling Inocybaceae 03
Cortinarius flexipes Pelargonium-verkkokapasiteetti Cortinariaceae 08
Myriostoma coliforme Pippurinsirotin Geastraceae 10
Chalciporus piperatus Pippurinen Bolete Boletaceae 07
Lactarius piperatus Pippurinen maitokapselit Russulaceae 01
Stropharia pseudocyanea Pippurinen pyöreä pää Strophariaceae 11
Mukula melanosporum Perigord-tryffeli Tuberaceae (Asc) 02
Hygrocybe acutoconica Pysyvä vaha Hygrophoraceae 01
Lycoperdon excipuliforme Pestle Puffball Agaricaceae 11
Panaeolus papilionaceus Alushame Mottlegill Bolbitiaceae 12
Volvariella surrecta Selkäinen rosegill Pluteaceae 05
Entoloma nitidum Mänty Pinkgill Entolomataceae 05
Cystoderma jasonis Mänty jauhe Agaricaceae 02
Rugosomyces carneus Vaaleanpunainen Domecap Lyophyllaceae 01
Porpolomopsis calyptriformis Vaaleanpunainen vahakeppi Hygrophoraceae 01
Typhula fistulosa Pipe Club Typhulaceae 01
Leucocoprinus birnbaumii Kasvien ruukku Dapperling Agaricaceae 01
Parasola plicatilis Laskostettu mustekasetti Psathyrellaceae 12
Tricholomopsis rutilans Luumut ja vaniljakastike Tricholomataceae 01
Hebeloma crustuliniforme Poisonpie Strophariaceae 09
Cyclocybe cylindracea Poppeli Kenttä Strophariaceae 10
Oudemansiella mucida Posliinisieni Marasmiaceae 01
Squamanita paradoxa Jauhekapselin kuristaja Tricholomataceae 01
Russula parazurea Jauhemainen Brittlegill Russulaceae 02
Asterophora lycoperdoides Jauhemainen reppu Lyophyllaceae 01
Russula sardonia Primrose Brittlegill Russulaceae 02
Agaricus augustus Prinssi (The) Agaricaceae 10
Tricholomopsis decora Luumut ja vaniljakastike Tricholomataceae 01
Russula atropurpurea Violetti Brittlegill Russulaceae 01
Ascocoryne-sarkoideja Violetti Jellydisc Helotiaceae (Asc) 01
Cortinarius mucifluoides Purppura sukkahousut Cortinariaceae 08
Trichaptum abietinum Purplepore-kiinnike Polyporaceae 01
Cortinarius armillatus Punainen nauha webcap Cortinariaceae 08
Clathrus-ruberi Punainen häkki Phallaceae 07
Xerocomellus chrysenteron Punainen halkeileva Bolete Boletaceae 07
Fomitopsis pinicola Punainen nauhakiinnike Fomitopsidaceae 02
Leratiomyces ceres Redlead pyöreä pää Strophariaceae 11
Hydnellum scrobiculatum Ridged Hammas Bankeraceae 09
Armillaria tabescens Ringless hunaja sieni Physalacriaceae 01
Heterobasidion annosum Root Rot Bondarzewiaceae 02
Caloboletus radicans Boleten juurtuminen Boletaceae 07
Mycena megaspora Juuri konepelti Mycenaceae 01
Hymenopellis radicata Juuren varsi Physalacriaceae 02
Ramaria botrytis Rosso Coral Gomphaceae 02
Mycena rosea Rosy Bonnet Mycenaceae 01
Russula rosea Rosy Brittlegill Russulaceae 02
Gomphidius roseus Rosy Spike Gomphidiaceae 11
Agaricus dulcidulus Ruusuinen puu sieni Agaricaceae 10
Crepidotus cesatii Pyöristetty Oysterling Inocybaceae 03
Butyriboletus regius Royal Bolete Boletaceae 07
Hortiboletus rubellus Ruby Bolete Boletaceae 07
Sarcoscypha coccinea Ruby Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Russula rutila Ruddy Brittlegill Russulaceae 02
Lactarius rufus Rufous Milkcap Russulaceae 04
Gymnopus dryophilus Russet Toughshank Marasmiaceae 01
Leccinum crocipodium Sahrami Bolete Boletaceae 03
Lactarius deliciosus Sahrami Maitohattu Russulaceae 04
Cortinarius croceus Sahrami-verkkosivusto Cortinariaceae 08
Mycena crocata Saffrondrop-konepelti Mycenaceae 01
Ramaria formosa Lohikoralli Gomphaceae 03
Guepinia helvelloides Lohisalaatti Insertae sedis 01
Agaricus bernardii Suolainen sieni Agaricaceae 10
Phallus hadriani Hiekka Stinkhorn Phallaceae 02
Battarrea phalloides Sandy Stiltball Agaricaceae 08
Scleroderma verrucosum Hilseilevä maapallo Sclerodermataceae 10
Gymnopilus sapineus Hilseilevä ruoste Strophariaceae 08
Sarcodon squamosus Hilseilevä hammas Bankeraceae 09
Mycena adonis Scarlet-konepelti Mycenaceae 01
Cordyceps militaris Scarlet Catterpillarclub Cordycipitaceae (Asc) 02
Sarcoscypha austriaca Scarlet Elfcup Sarcoscyphaceae (Asc) 01
Hygrocybe coccinea Scarlet Waxcap Hygrophoraceae 01
Neoboletus luridiformis Scarletina Bolete Boletaceae 07
Laccaria proxima Scurfy pettäjä Hydnangiaceae 01
Tubaria furfuracea Scurfy Twiglet Inocybaceae 09
Xerocomellus porosporus Seepia Bolete Boletaceae 07
Cortinarius decipiens Seepian verkkosivusto Cortinariaceae 08
Geastrum fimbriatum Istumaton Earthstar Geastraceae 10
Inonotus hispidus Shaggy kiinnike Hymenochaetaceae 01
Coprinus comatus Shaggy Inkcap Agaricaceae 12
Chlorophyllum rhacodes Shaggy Parasol Agaricaceae 01
Pholiota squarrosa Shaggy Scalycap Strophariaceae 09
Kuehneromyces mutabilis Vaipallinen Woodtuft Strophariaceae 08
Albatrellus ovinus Lammas Polypore Albatrellaceae 01
Lepiota clypeolaria Kilpi Dapperling Agaricaceae 01
Entoloma clypeatum Kilpi Pinkgill Entolomataceae 05
Lactarius uvidus Shiner Russulaceae 02
Russula emetica Sairastaja Russulaceae 02
Asterophora parasitica Silkkinen selkäreppu Lyophyllaceae 01
Entoloma sericeum Silkkinen Pinkgill Entolomataceae 05
Volvariella bombycina Silkkinen Rosegill Pluteaceae 05
Russula gracillima Hoikka Brittlegilll Russulaceae 02
Typhula juncea Hoikka klubi Typhulaceae 01
Macrolepiota mastoidea Ohut päivänvarjo Agaricaceae 01
Leratiomyces squamosus Hoikka pyöreä pää Strophariaceae 11
Psathyrella laevissima Hoikka kanto Brittlestem Psathyrellaceae 12
Gomphidius glutinosus Ohut piikki Gomphidiaceae 10
Gliophorus irrigatus Ohut vahakeppi Hygrophoraceae 01
Suillus luteus Liukas Jack Suillaceae 03
Suillus placidus Liukas valkoinen Bolete Suillaceae 03
Calocera sarveiskalvo Pieni Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Bjerkandera adusta Savukehikko Meruliaceae 01
Clavaria fumosa Savukarat Clavariaceae 01
Hypholoma marginatum Käärmeennahkainen Brownie Strophariaceae 11
Amanita ceciliae Käärmeennahka Grisette Amanitaceae 01
Mycena vitilis Katkaisee konepellin Mycenaceae 01
Coprinopsis nivea Luminen mustesäiliö Psathyrellaceae 12
Cuphophyllus virgineus Luminen vahakeppi Hygrophoraceae 01
Tricholoma saponaceum Saippuaritari Tricholomataceae 01
Amanita echinocephala Yksinäinen Amanita Amanitaceae 01
Pluteus ephebeus Nokinen kilpi Pluteaceae 05
Lepista sordida Sordid Blewit Tricholomataceae 01
Ganoderma australe Eteläinen kiinnike Ganodermataceae 09
Gymnopilus junonius Upea Rustgill Strophariaceae 08
Gymnopus fusipes Spankleshank Marasmiaceae 01
Lycoperdon echinatum Spiny Puffball Agaricaceae 11
Hygrocybe splendidissima Upea vahakeppi Hygrophoraceae 01
Schizophyllum commune Split Gill Schizophyllaceae 01
Lactarius scrobiculatus Täplikäs maidonkannu Russulaceae 02
Rhodocollybia maculata Täplikäs Toughshank Marasmiaceae 02
Melanoleuca cognata Kevään Cavalier Tricholomataceae 02
Agrocybe praecox Kevät Fieldcap Strophariaceae 09
Calocybe gambosa Pyhän Yrjön sieni Tricholomataceae 01
Entoloman konferenssi Tähti Pinkgill Entolomataceae 05
Aseroe rubra Meritähti sieni Phallaceae 07
Suillus viscidus Tahmea Bolete Suillaceae 03
Pholiota gummosa Tahmea Scalycap Strophariaceae 09
Phallus impudicus Haisuli Phallaceae 02
Russula sikiö Haiseva Brittlegill Russulaceae 02
Lepiota cristata Haiseva Dapperling Agaricaceae 01
Cortinarius torvus Sukka webcap Cortinariaceae 08
Geastrum striatum Jännitetty Earthstar Geastraceae 10
Volvopluteus gloiocephalus Tynkä Rosegill Pluteaceae 05
Lycoperdon pyriforme Kanto Puffball Agaricaceae 10
Boletus subtomentosus Mokkanahka Bolete Boletaceae 07
Tricholoma sulphureum Rikkiritari Tricholomataceae 01
Hypholoma fasciculare Rikkituft Strophariaceae 11
Boletus reticulatus Kesä Bolete Boletaceae 07
Mukula aestivum Kesä tryffeli Tuberaceae (Asc) 02
Cortinarius semisanguineus Yllätys Webcap Cortinariaceae 08
Hygrophorus hedrychii Makea puuvaha Hygrophoraceae 01
Rhytisma acerinum Sycamore Tarspot Rhytismataceae (Asc) 01
Rhodocybe gemina Tan Pinkgill Entolomataceae 05
Lepista flaccida Tawny-suppilo Tricholomataceae 02
Amanita fulva Tawny Grisette Amanitaceae 01
Lactarius fulvissimus Tawny Milkcap Russulaceae 04
Hydnum rufescens Terrakotta siili Hydnaceae 01
Russula vesca Flirtti Russulaceae 01
Hericium cirrhatum Porrastettu hammas Hericiaceae 01
Lentinus tigrinus Tiikerisaha Polyporaceae 01
Coltricia perennis Tiikerin silmä Hymenochaetaceae 09
Otidea bufonia Toad's Ear Pyronemataceae (Asc) 01
Cuphophyllus colemannianus Paahdettua vahakuppia Hygrophoraceae 01
Gymnosporangium clavariiforme Tulen kielet Pucciniaceae 01
Basidioradulum-radula Hammaskuori Schizoporaceae 01
Tarzetta cupularis Hammastettu kuppi Pyronemataceae (Asc) 01
Inocybe rimosa Repeytynyt fibrecap Inocybaceae 09
Neolentinus lepideus Juna haaksirikko Polyporaceae 01
Auricularia mesenterica Matka-sieni Auriculariaceae 01
Clitocybe geotropa Joukosuppilo Tricholomataceae 01
Cantharellus tubaeformis Trumpetti kantarelli Cantharellaceae 01
Polyporus-tuberaster Mukulainen Polypore Polyporaceae 01
Fuscoporia torulosa Tuftattu kiinnike Hymenochaetaceae 01
Agaricus impudicus Tuftattu puun sieni Agaricaceae 10
Galerina graminea Turf Bell Strophariaceae 09
Panaeolus fimicola Turf Mottlegill Bolbitiaceae 12
Trametes versicolor Turkeytail Polyporaceae 01
Chlorociboria aeruginosa Turkoosi Elfcup Helotiaceae (Asc) 01
Marasmiellus ramealis Oksan laskuvarjo Marasmiaceae 01
Laccaria tortilis Kierretty pettäjä Hydnangiaceae 01
Lactarius turpis Ruma Milkcap Russulaceae 04
Polyporus umbellatus Polypore sateenvarjo Polyporaceae 01
Ramaria stricta Pystyssä koralli Gomphaceae 03
Tricholoma stans Pystyssä ritari Tricholomataceae 01
Crepidotus variabilis Muuttuva Oysterling Inocybaceae 03
Cortinarius anomalus Muuttuva verkkokapasiteetti Cortinariaceae 08
Suillus variegatus Kirjava Bolete Suillaceae 03
Pleurotus dryinus Hunnutettu osteri Pleurotaceae 02
Hebeloma mesophaeum Verhottu myrkkyä Strophariaceae 09
Tapinella atrotomentosa Sametti Rollrim Tapinellaceae 09
Flammulina velutipes Sametti varsi Physalacriaceae 01
Pluteus umbrosus Samettikilpi Pluteaceae 05
Stropharia aeruginosa Verdigris-pyöreä pää Strophariaceae 11
Hygrocybe miniata Vermillion Waxcap Hygrophoraceae 01
Clavaria zollingeri Violetti koralli Clavariaceae 01
Cortinarius violaceus Violet Webcap Cortinariaceae 08
Amanita strobiliformis Warted Amanita Amanitaceae 01
Lactarius serifluus Vetistä maitokapselia Russulaceae 02
Melanoleuca verrucipes Warty Cavalier Tricholomataceae 02
Suillus granulatus Itkevä Bolete Suillaceae 03
Lacrymaria lacrymabunda Itkevä leski Psathyrellaceae 12
Exidia thuretiana Valkoinen aivot Auriculariaceae 01
Leucoagaricus leucothites Valkoinen Dapperling Agaricaceae 01
Lyophyllum connatum Valkoinen Domecap Lyophyllaceae 01
Inocybe geophylla Valkoinen sulku Inocybaceae 09
Tricholoma-albumi Valkoinen ritari Tricholomataceae 01
Helvella crispa Valkoinen satula Helvellaceae (Asc) 01
Clavaria fragilis Valkoinen kara Clavariaceae 01
Mukula magnatum Valkoinen tryffeli Tuberaceae (Asc) 02
Leucocortinarius bulbiger Valkoinen verkkokorkki Tricholomataceae 01
Megacollybia platyphylla Valkoisella nauhalla varsi Tricholomataceae 01
Phellinus igniarius Pajun kiinnike Hymenochaetaceae 01
Pluteus salicinus Pajukilpi Pluteaceae 05
Stropharia rugosoannulata Viini pyöreäpää Strophariaceae 11
Polyporus brumalis Talvi Polypore Polyporaceae 01
Tulostoma brumale Talvi Stalkball Agaricaceae 06
Exidia glandulosa Noidan voi Auriculariaceae 01
Lepista nuda Puu Blewit Tricholomataceae 05
Buchwaldoboletus lignicola Puu Bolete Boletaceae 09
Sparassis crispa Puinen kukkakaali Sparassidaceae 01
Hydnum repandum Puu Siili Hydnaceae 01
Agaricus sylvicola Puun sieni Agaricaceae 10
Entoloma rhodopolium Puu Pinkgill Entolomataceae 05
Gymnopus peronatus Puinen villajalka Marasmiaceae 01
Inocybe stellatospora Villainen fibrecap Inocybaceae 09
Lactarius torminosus Villainen maidonkannu Russulaceae 02
Clavulina rugosa Ryppyinen klubi Clavulinaceae 01
Phlebia radiata Ryppyinen kuori Meruliaceae 01
Agrocybe rivulosa Ryppyinen kenttäkenttä Strophariaceae 09
Rhodotus palmatus Ryppyinen persikka Physalacriaceae 05
Pluteus phlebophorus Ryppyinen kilpi Pluteaceae 05
Lactarius repraesentaneus Keltainen partainen maitokeppi Russulaceae 02
Tremella mesenterica Keltainen aivot Tremellaceae 01
Phallus monivärinen Keltainen morsiamen huntu Stinkhorn Phallaceae 02
Rhizopogon luteolus Keltainen väärä tryffeli Rhizopogonaceae 02
Spathularia flavida Keltainen tuuletin Cudoniaceae (Asc) 01
Cuphophyllus-flavipit Keltainen jalka vahatulppa Hygrophoraceae 01
Bolbitius titubans Keltainen kenttämyssy Bolbitiaceae 08
Tricholoma equestre Keltainen ritari Tricholomataceae 01
Pluteus chrysophaeu s Keltainen kilpi Pluteaceae 05
Calocera viscosa Keltainen Stagshorn Dacrymycetaceae 01
Agaricus xanthodermus Keltainen tahra Agaricaceae 10
Russula claroflava Keltainen suo Brittlegill Russulaceae 03
Cortinarius delibutus Keltainen verkkokorkki Cortinariaceae 08
Lactarius chrysorrheus Keltainen pisara Russulaceae 04
Lepiota magnispora Keltajalka Dapperling Agaricaceae 01
Stereum subtomentosum Keltainen verhokuori Stereaceae 01
Tricholoma scalpturatum Keltainen ritari Tricholomataceae 01
Mycena epipterygia Keltainen konepelti Mycenaceae 01
Abortiporus biennis Z - Ei yleistä nimeä Meruliaceae 02
Agaricus devoniensis Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 10
Agaricus osecanus Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 10
Agaricus porphyrocephalus Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 10
Agaricus subperonatus Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 10
Albatrellus subrubescens Z - Ei yleistä nimeä Albatrellaceae 01
Amanita battarrae Z - Ei yleistä nimeä Amanitaceae 01
Amanita submembranacea Z - Ei yleistä nimeä Amanitaceae 01
Armillaria borealis Z - Ei yleistä nimeä Physalacriaceae 01
Arrhenia rickenii Z - Ei yleistä nimeä Tricholomataceae 01
Ascocoryne cylichnium Z - ei yleistä nimeä Gelatinodiscaceae (Asc) 01
Byssonectria fusispora Z - Ei yleistä nimeä Pyronemataceae (Asc) 01
Byssonectria terrestris Z - Ei yleistä nimeä Pyronemataceae (Asc) 01
Cantharellus amethysteus Z - Ei yleistä nimeä Cantharellaceae 01
Cheilymenia fimicola Z - Ei yleistä nimeä Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia granulata Z - Ei yleistä nimeä Pyrenomataceae (Asc) 01
Cheilymenia stercorea Z - Ei yleistä nimeä Pyrenomataceae (Asc) 01
Chroogomphus fulmineus Z - Ei yleistä nimeä Gomphidiaceae 12
Ciboria viridifusca Z - Ei yleistä nimeä Sclerotiniaceae (Asc) 01
Clitocella popinalis Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Conocybe pubescens Z - Ei yleistä nimeä Bolbitiaceae 08
Conocybe tenera Z - Ei yleistä nimeä Bolbitiaceae 08
Coprinellus heptemerus Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Coprinellus impatiens Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Coprinellus xanthothrix Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Coprinopsis martinii Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Coprinopsis stercorea Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Coprinopsis xenobia Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Cortinarius anthracinus Z - Ei yleistä nimeä Cortinariaceae 08
Cortinarius saturninus Z - Ei yleistä nimeä Cortinariaceae 08
Crepidotus calolepsis Z - Ei yleistä nimeä Inocybaceae 03
Cystoderma simulatum Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 02
Cystolepiota pulverulenta Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Daedaleopsis Tricolor Z - Ei yleistä nimeä Fomitopsidaceae 01
Daldinia fissa Z - Ei yleistä nimeä Xylariaceae (Asc) 12
Delicatula integrella Z - Ei yleistä nimeä Tricholomataceae 01
Dichomitus campestris Z - Ei yleistä nimeä Polyporaceae 02
Echinoderma echinaceum Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 02
Entoloma atromadidum Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma caeruleum Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma lampropus Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma lucidum Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma madidum Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma mougeotii Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma saepium Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Entoloma vernum Z - Ei yleistä nimeä Entolomataceae 05
Exidia plana Z - Ei yleistä nimeä Auriculariaceae 01
Flammulaster muricatus Z - Ei yleistä nimeä Inocybaceae 09
Flammulina elastica Z - Ei yleistä nimeä Physalacriaceae 01
Fuscoporia torulosa Tuftattu kiinnike Hymenochaetaceae 01
Galerina heimansii Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 09
Ganoderma carnosum Z - Ei yleistä nimeä Ganodermataceae 09
Ganoderma resinaceum Z - Ei yleistä nimeä Ganodermataceae 09
Geoglossum cookeanum Z - Ei yleistä nimeä Geoglossaceae 09
Geopora arenicola Z - Ei yleistä nimeä Pyrenomataceae (Asc) 01
Gymnopilus decipiens Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 08
Gymnopus ocior Z - Ei yleistä nimeä Marasmiaceae 01
Helvella atra Z - Ei yleistä nimeä Helvellaceae (Asc) 01
Hortiboletus engelii Z - Ei yleistä nimeä Boletaceae 07
Hygrocybe-helobia Z - Ei yleistä nimeä Hygrophoraceae 01
Hygrophoropsis rufa Z - Ei yleistä nimeä Hygrophoropsidaceae 01
Hygrophorus latitabundus Z - Ei yleistä nimeä Hygrophoraceae 01
Inocybe pusio Z - Ei yleistä nimeä Inocybaceae 09
Lactarius atsoniitit Z - Ei yleistä nimeä Russulaceae 02
Leccinum cyaneobasileucum Z - Ei yleistä nimeä Boletaceae 03
Lepiota ignivolvata Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Lepiota oreadiformis Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Lepista multiformis Z - Ei yleistä nimeä Tricholomataceae 05
Leucoagaricus crystallifer Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Macrolepiota excoriata Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Macrolepiota phaeodisca Z - Ei yleistä nimeä Agaricaceae 01
Marasmius bulliardii Z - Ei yleistä nimeä Marasmiaceae 01
Meottomyces dissimulans Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 10
Microglossum viride Z - Ei yleistä nimeä Leotiaceae (Asc) 01
Mycena abramsii Z - Ei yleistä nimeä Mycenaceae 01
Mycena flavescens Z - Ei yleistä nimeä Mycenaceae 01
Naucoria scolecina Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 08
Omphalotus olearius Z - Ei yleistä nimeä Marasmiaceae 01
Panus rudis Z - Ei yleistä nimeä Polyporaceae 01
Paxillus obscurisporus Z - Ei yleistä nimeä Paxillaceae 03
Paxillus olivellus Z - Ei yleistä nimeä Paxillaceae 03
Peziza arvernensis Z - Ei yleistä nimeä Pezizaceae (Asc) 01
Peziza-mikropussi Z - Ei yleistä nimeä Pezizaceae (Asc) 01
Peziza violacea Z - Ei yleistä nimeä Pezizaceae (Asc) 01
Phallus rubicundus Z - Ei yleistä nimeä Phallaceae 02
Phellinus populicola Z - Ei yleistä nimeä Hymenochaetaceae 01
Pholiota adiposa Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 09
Pholiota lubrica Z - Ei yleistä nimeä Strophariaceae 09
Pluteus aurantiorugosus Z - Ei yleistä nimeä Pluteaceae 05
Pluteus podospileus Z - Ei yleistä nimeä Pluteaceae 05
Postia-istukka Z - Ei yleistä nimeä Fomitopsidaceae 01
Psathyrella bipellis Z - Ei yleistä nimeä Psathyrellaceae 12
Ramaria abietina Z - Ei yleistä nimeä Gomphaceae 02
Ramaria flaccida Z - Ei yleistä nimeä Gomphaceae 02
Ramaria flava Z - Ei yleistä nimeä Gomphaceae 03
Ramariopsis subtilis Z - Ei yleistä nimeä Clavariaceae 01
Russula farinipes Z - Ei yleistä nimeä Russulaceae 01
Russula praetervisa Z - Ei yleistä nimeä Russulaceae 02
Russula cuprea Z - Ei yleistä nimeä Russulaceae 03
Scutellinia mirabilis Z - Ei yleistä nimeä Pyronemataceae (Asc) 01
Scutellinia trechispora Z - Ei yleistä nimeä Pyronemataceae (Asc) 01
Sparassis spathulata Z - Ei yleistä nimeä Sparassidaceae 01
Steccherinum ochraceum Z - Ei yleistä nimeä Meruliaceae 01
Stereum rameale Z - Ei yleistä nimeä Stereaceae 01
Suillus collinitus Z - Ei yleistä nimeä Suillaceae 03
Thelephora penicillata Z - Ei yleistä nimeä Thelephoraceae 11
Trametes ochracea Z - Ei yleistä nimeä Polyporaceae 01
Trametes pubescens Z - Ei yleistä nimeä Polyporaceae 01
Tremella aurantia Z - Ei yleistä nimeä Tremellaceae 01
Trichoderma viride Z - Ei yleistä nimeä Hypocreaceae (Asc) 01
Tricholoma pardinum Z - Ei yleistä nimeä Tricholomataceae 01
Xerocomellus cisalpinus Z - Ei yleistä nimeä Boletaceae 07
Hydnellum concrescens Vyöhykeinen hammas Bankeraceae 09

Sivun yläreunassa...


Jos olet löytänyt näistä tiedoista hyödyllisiä, olemme varmoja, että myös Pat O'Reillyn Fascinated by Fungi -kirjamme on erittäin hyödyllinen. Kirjailijan allekirjoittamat kovakantiset kopiot erikoishintaan ovat saatavilla täältä

Muita First Nature -luontokirjoja ...